Rezultate

Bianca Anton-noua campioană la karting, seniori!

Bianca

Bianca, elevă în clasa a IX-a, la liceul nostru, a înregistrat un nou succes la Campionatul Național de Karting 2013, devenind noua campioană la seniori.

„Pentru Bianca Anton acest titlu obținut în CNK 2013 este o încununare a activității sale remarcabile, venită după câteva etape reușite în viața competițională în motorsport, etape care i-au adus o nominalizare a CIK-FIA în primii 10 piloți fete din lume (2011), iar anul trecut titlul pentru „Cea mai remarcabilă prezență feminină în automobilism” oferit de catre FRAS.”

„Poziția de campion la o clasă superioară este o recunoaătere a meritelor Biancai și o dovadă ca se poate face performanță la nivel înalt indiferent de vârstă.”

http://www.insport.ro/stiri-995/karting-prejmer-bianca-anton-noua-campioana-nationala-la-seniori-22600.html

O felicităm și îi dorim mult succes în continuare!

Karting DUNLOP 2013 și Motocros

karting 2013
CAMPIONATUL NATIONAL DE KARTING DUNLOP 2013 – editia a IV-a – 3-4 AUGUST
Bianca Anton – Campioana nationala la categoria KF+N100, dupa un duel extraordinar cu concurentul sosit pe locul al II-lea, cu un impresionabil stil si o tarie de caracter, cu multe alte calitati caracteristice Bianca a dat dovada ca obiectivul poate fi atins atunci cand nu cedezi din niciun punct de vedere
Eduard Anton – Vicecampion National la categoria KFJ, in lupta atat cu adversarii, cat si cu “perceptiile alterate” ale unor cronometre, dar si cu motorul care a dat semne temporare ca se mai poate si el ineca. Edi a facut fata cu brio intemperiilor si a urcat pe podium, cu dorinta clara ca, la urmatoarea editie sa-si aloce locul sau: locul I

Bafta amandurora, in continuare!

Prof. Marinela Ion

Iris Petrea – din nou campioană!

Iris 2

În perioada 12-14 iulie 2013, la Sala Polivalentă din București au avut loc Campionatele Mondiale de patinaj artistic pe role. Au fost prezenți 76 de sportivi, printre participanți numărându-se reprezentanți ai unor țări importante, precum Rusia, Statele Unite ale Americii, Spania, Franța. Iris Petrea, elevă în clasa a VIII-a B, s-a clasa pe locul al II-lea la acest campionat.

Tot la Sala Polivalentă, în perioada 27-28.07.2013 a avut loc Campionatul Național de Patinaj Artistic pe Role. Au fost prezenți 56 de participanți de la mai multe cluburi din țară. Iris, a ocupat din nou locul I, reeditând succesul de anul trecut.

O felicităm din nou și îi dorim mult succes în viitoarele competiții!

Concursul SANITARII PRICEPUȚI

1 SANITARII PRICEPUTI

Elevii clasei a XI -a D au luat Premiul I la concursul “SANITARII PRICEPUTI”  ( 7 iunie 2013 ). Acestia sunt: CIUCULESCU ALEXANDRU, PAVEL YVONNE, KMIOTEK DIANA, BANUTOIU SORIN, FERARU VLAD, SANDU SORINA, LAZAR ANDREEA.

Elevii clasei a VII-a A au obținut și ei un meritos Premiu III. Au participat: CIOROBEA KĂTĂLINA, CREȘTIN LISA, GHEORGHE DARIA, MANOLACHE ANDREEA, NICEA CRISTIANA, BOSOANCĂ ANDREI, DUMITRU RALUCA.

Indrumarea a fost facuta de d-na prof.de biologie  Daniela Taban.

Îi felicităm pe toți și le urăm mult succes în continuare!

 

Taekwondo

2013-06-13 20.17.41

In cadrul unei demonstrații de Taekwondo, elevii liceului nostru au susținut și examenul de centură și au incântat privirile tuturor celor prezenți prin aplicarea lucrurilor invățate sub indrumarea domnului antrenor DANIEL CIUGNIKOV. Copii reprezentanți ai liceului au fost:

 

-          MARA SANDRA MATEI clasa I A;

-          ANDREI RAZVAN RADUCANU clasa I A;

-          DAMIAN IFRIME clasa I B;

-          MIHAI EDUARD NEAGU clasa I C;

-          STEFAN MIHAIL TROACA clasa I C;

-          STEFAN RARES POPA clasa I C.

Felicitari tuturor participantilor și baftă in continuare!

 

Îndemânare și măiestrie

Bianca si Anton mai 2013

Noile succese ale fraților Bianca și Eduard Anton la concursurile din această primăvară sunt îndelung comentate și apreciate în presa de specialitate.

http://www.stiri.com.ro/stire-47995/bianca-anton-la-15-ani-debut-victorios-la-clasa-seniorilor-in-cnk-2013.html

http://pr2advertising.ro/bianca-anton-la-15-ani-debut-victorios-la-clasa-seniorilor-in-cnk-2013/

http://www.rorace.ro/stiri-auto-moto/indemanare-si-maestrie-pe-circuitul-selena-din-bacau/

Îi felicităm și noi și le dorim mult succes în viitoarele competiții!

Simboluri în Universul Cunoașterii

Poster_Cunoasterea_nu_are_limite_Beius2

Sâmbătă 18 mai 2013 s-a desfășurat a XIV-a ediție a concursului de referate-cu participare internațională-

“SIMBOLURI ÎN UNIVERSUL CUNOAŞTERII”

La această ediție au participat 14 școli, din care 9 din țară și 5 din străinătate:

  1. Liceul Teoretic ”Jean Monnet” – Bucureşti
  2. Colegiul Național “ Ion Neculce”, București
  3. Școala Superioară Comercială Nicolae Kretzulescu, București
  4. Colegiul Naţional “Coriolan Brediceanu” Lugoj
  5. Colegiul Național  Fraţii Buzeşti, Craiova
  6. Colegiul Național Traian, Constanța
  7. Colegiul Tehnic „Ioan Ciordaş”, Beiuş, Bihor
  8. Liceul Tehnologic „Henri Coandă”– Râmnicu Vâlcea
  9. Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir”, Suceava
  10. I.E.S. Francisco Daviña Rey Monforte de Lemos (Lugo), Spain
  11. Lycée Pierre Mendes France a Péronne, France
  12. Gimnazija Poljane, Ljubljana, Slovenia
  13. Şehit Çavuş Bülent Kula Primary School, Turkey
  14. Jacobs University Bremen, Germany

Mulțumin pentru participare tuturor concurenților și îi felicităm pentru activitatea depusă.

Kinder+Sport

Kinder 0
În zilele de 18 și 19 mai s-a desfășurat competitia KINDER+SPORT.

VINERI: proba de atletism-stafeta 8×40 de metri s-a desfășurat la Șc.nr.1 “Sfinții Voievozi”
ECHIPA BĂIEȚI: RADU ILIE – VIII A; PANTAZICA CATALIN – VII A; MARIN EDUARD – VI A; TUDOR ADRIAN- V A; MANUC VICTOR – IV B; NENOV DAVID- III A; PEPTAN ANDREI-II B; MANESCU THEODOR – IA;
ECHIPA FETE: PETRASCU ANDREEA – VIIIB; AVRAM DENISA – VII B; FEODOR IRIS – VI B; LEONTE ANDREEA – V A; BOSTAN DARIA – IV A; PANTAZICA ANTONIA – III A;AVRAM OANA – II B; TANASE IRINA I A
SAMBATA: BASCHET FETE SI BAIETI cls V-VIII (s-a desfasurat la sc. 45 “Titu Maiorescu”
ECHIPA BASCHET FETE ( LOC III ) :
BOSTAN STEFANIA – VIIIB
POPA RALUCA – VIIIB
MUNTEAN OANA – VIIIB
DASCALESCU ILINCA – VI A
ALEXANDRESCU THEODORA – VI A
ECHIPA BASCHET BAIETI:
CRACIUN CALIN – V D
BUTUNOI CEZAR – VD
MARIN EDUARD – VI A
MIREA MIHAI – VI B
MURARU ANDREI – VIB
DASCALESCU MATEI -VII A
RADU ILIE – VIII A
DUTU MIRCEA –  VIII B

 

Concursul de Interpretare Muzicală

Premiantii Concursului de Interpretare Muzicala din 10 Mai 2013

Clasele I-IV

Interpretare Instrumentala

Premiul I

1.Negoita Ioana Alexia(cls.III B) – Vioara

2.Ionescu Maria(cls.II B)- Pian

3.Daianu Matei(cls.preg.A)- Pian

4.Sleiman Maya(cls.preg.B)- Pian

5.Costache Andrada(cls.preg.B)- Pian

6.Costache Alexandra(cls.a III-a A)- Pian

7.Petrescu Catinca(cls. I A)- Pian

8.Diaconescu Dona Milena(cls. IA) – Pian

9.Cioca Luca Gheorghe(cls.IA)- Pian

10.Pantis Matei(cls.IB)- Pian

11.Choi Michelle(cls.a II-a D)- Pian

12.Barbu Miruna(cls.a III-a A)- Pian

13.Choi Silvia(cls.a III-a C)- Pian

14.Vlad Edith(cls.a IV-a B)- Pian

15.Cioltan Andi(cls.a IV-aB) – Chitara

17.Sany Sleiman(cls.a IV-a C) – Pian

18.Lasue Nathalie(cls.preg.B) – Pian

Premiul II

1.Oancea Tudor Cristian(cls.a III-a B) – Pian

2.Ionescu Anastasia(cls.a III-a A) – Pian

3.Alexandru Sara(cls.preg.A) – Pian

4.Gungor Carina(cls.a III-a A) – Pian

5.Pantis Ilinca(cls.a III-a C) – Pian

6.Zegrean Diana(cls. a IV-a B) – Pian

7.Ivan Matei(cls.a IV-a B) – Pian

Premiul III

1.Tihon Alexandru(cls.a IV-a A)- Pian

2.Sirba Theodor(cls.I A) – Pian

3.Avram Oana(cls.a II-a B) – Pian

Interpretare Vocala

Premiul I

1.Barbu Miruna(cls.a III-a A)

2.Bajenaru Miruna(cls.a IV A)

3.Pour Farhad(cls.a IV-a C)

4.Cojocaru Theodora(cls.a III-a A)

Premiul II

1.Jigman Victor(cls.a II-a B)

2.Valciu Cristiana(cls.a IV-a A)

3.Georoiu Petru(cls.a III-a A)

Premiul III

1.Bunea Ana(cls.a III-a B)

2.Gutu Anca(cls.preg.A)

Clasele V- XII

Interpretare Instrumentala

Premiul Special – Lazar Andreea(cls.aXI-aD) – Pian

Premiul I

1.Miron Diana Alexandra(cls.a V-a A) – Pian

2.Mahu Ioana(cls.a VI-a A) – Pian

3.Vasilescu Vlad(cls a VII-a A)- Pian

4.Lazar Andreea(cls.a XI-a D) – Pian

Premiul II

1.Olteanu Oana Maria (cls.a V-a A) – Pian

Premiul III

1.Mereu Alexandru (cls.a VIII-a B si Istrate Constantin(cls.a VIII-a A) – Chitara duet

Interpretare Vocala

Marele Premiu si Trofeul Concursului de Interpretare Muzicala – Ciorobea Katalina(cls.a VII-a A)

Premiul I

1.Miess Ann – Christine(cls. A VII-a B)

2.Ciorobea Constantin(cls.aXI-a A)

Premiul II

1.Schoner Tara(cls.a VI-a B)

2.Pasa Meltem-Diana(cls.a VII-a C)

3.Bostan Ioana Stefania(cls.a VIII-a A)

4.Galan Nicoleta(cls.a XI-a A)

Premiul III

1.Gherman Clara(cls.a V-a C)

2.Nechifor Ariana si Stanciu Daria(cls.a VII-a C)-Duet

3.Neacsu Larisa(cls.a XI-a A)

Mentiune

1.Pitulicu Cristina

Interpretare Vocal/Instrumentala(Voce+ Chitara)

Premiul I

1.Ciorobea Bianca(cls.a V-a B)

2.Steriu Mircea(cls.a XI-a C)

Premiul II

1.Stefanescu Irina(cls a V-a A)

 

 

Rezultate excelente la Olimpiada de Istorie

Sâmbătă, 9 martie 2013, la Colegiul Național ”I.L. Caragiale”, s-a desfășurat etapa pe Municipiul București a Olimpiadei de Istorie. Elevii Liceului Teoretic ”Jean Monnet” au obținut următoarele rezultate:

Clasa a XII-a:

1. Petrescu Alexandra Elena, nota 9,85, Premiul I, calificată la etapa națională.

Clasa a XI-a:

1. Livescu Iulia Cristina, nota 9,55, Premiul I, calificată la etapa națională.

2. Țenea Alexandra, nota 8,60, Premiul III.

3. Popa Andreea Maria, nota 8,55, Premiul III.

4. Szente Monica, nota 8,10, Mențiune.

Clasa a X-a:

1. Dascălu Georgia Petruța, nota 9,85, Premiul I, calificată la etapa națională.

Clasa a IX-a:

1. Niculescu Alexandra, nota 9,25, Premiul II.

Clasa a VIII-a:

1. Anton Bianca Cristina, nota 9,70, Premiul I, calificată la etapa națională.

2. Bostan Ioana Ștefania, nota 9,00, Premiul II.

3. Tusac Elodie Claudia, nota 8,20, Mențiune.

Etapa națională se va desfășura la Sibiu, în perioada 1 – 5 aprilie 2013.

Le urăm ”Succes!” elevilor care vor reprezenta liceul nostru.

Prof. Bogdan Stoica