Blog

ZIUA EUROPEANA A SPORTULUI SCOLAR

ZIUA EUROPEANA A SPORTULUI SCOLAR

28 septembrie 2018

EUROPEAN SCHOOL SPORT DAY

 In data de vineri, 28 septembrie 2018,  cu sprijinul directiunii unitatii noastre de invatamant (doamnele profesoare CODREANU TUDORITA-director prim si RADUCANU DIANA-director adjunct) , catedra de educatie fizica (prof.membri:  ION MARINELA,PREDICA MARIANA, PASCAL MARA, GATEJ SIMONA) impreuna cu doamna profesor pentru invatamant primar Rotaru Finica (clasa a III-a A) au organizat o serie de jocuri de miscare si activitati sportive, pentru a promova si sustine beneficiile actiunilor motrice asupra intregi stari functionale si mentale a participantilor de orice varsta.

Doamnele profesoare PANAIT ALEXANDRA (de la Liceul Teoretic George Calinescu-baschet baieti liceu) si TEODORESCU DOINA (de la Colegiul National I.L.Caragiale-fotbal baieti gimnaziu) au raspuns pozitiv la invitatiile noastre, impartasind, astfel, bucuria noastra si a elevilor de a face parte din categoria tuturor participantilor la un astfel de eveniment de nivel European.

Programul s-a desfasurat astfel:

  • (pe terenul exterior):

-  de la 09.45-10.20 meci de fotbal, clasele 9C-9D (9X)

- de la 10.25-11.00 meci de fotbal, clasele 9B-9E (9Y)

- de la 10.00-11.00 stafete si jocuri de miscare (clasa a III-a A- 31 elevi)(doamna profesor pentru invatamant primar Finica Rotaru)

- de la ora 11.00-11.40 meci de fotbal (baieti-gimnaziu) Liceul Teoretic Jean Monnet – C.N.I.L.C

(doamna profesor Doina Teodorescu)

- de la 11.45-12.30 meci de fotbal intre echipele 9X si 9Y cu desemnarea echipei castigatoare

  • (in sala de baschet):

- de la 10.00 la 11.00 meci de baschet intre echipa reprezentativa  a liceului Liceul Teoretic Jean Monnet (17  baieti) cu echipa reprezentativa de baschet baieti-liceu George Calinescu ( 12 baieti).

Multumim tuturor participantilor si celor care au raspuns cu prezenta si implicarea practica la ZIUA EUROPEANA A SPORTULUI SCOLAR .

*Persoanele angrenate in organizarea evenimentelor: CODREANU TUDORITA, RADUCANU DIANA, ION MARINELA, PREDICA MARIANA, PASCAL MARA, GATEJ SIMONA, ROTARU FINICA, PANAIT ALEXANDRA, TEODORESCU DOINA.

*Numarul total de participanti la evenimentele din scoala: 102 elevi (clasele a III- a si IX-XII, fete si baieti) si 9 profesori.

 

#ESSD #BeActive #FRSPT

Anunt concurs

Liceul Teoretic Jean Monnet, cu sediul în Str. Jean Monnet, nr 2, Tel./ Fax: 021/2305078, organizează concurs pentru ocuparea a 3 (trei) posturi din care 2 (două) posturi în cadrul compartimentului didactic-auxiliar: SECRETAR ȘEF și ANALIST PROGRAMATOR/ INFORMATICIAN și 1 (un) post în cadrul compartimentului nedidactic: ÎNGRIJITOR.

      Detalii anunț concurs toate posturile

Alegeri pentru reprezentantul elevilor în C.A.

Calendarul alegerilor, comisia de organizare

Anunț – Concurs

adresa jmCondiții generale de înscriere secretar șef

Condiții generale de înscriere analist programator

Condiții generale de înscriere îngrijitor

 

Programarea examenelor de diferenta 2018-2019

Reactualizare Progamare examene diferente 20.08.2018

Programarea examenelor de diferenta, an scolar 2018-2019  (actualizare 14.08.2018)

Rezultate Bacalaureat 2018

Rezultate Evaluare Națională 2018

ANUNȚ ÎNSCRIERE CLASA a IX-a 2018-2019

New Picture (64)

Jean Monnet pentru #EuroscolaRO2018

JM EUROSCOLASăptămâna aceasta vom încheia etapa de documentare pentru proiectul Jean Monnet pentru #EuroscolaRO2018.

Liceul Teoretic Jean Monnet din București își pregătește, prin cei 24 de elevi ai echipei, portofoliul pentru competiția #EuroscolaRO2018, anunțată de BIPE, Biroul de Informare al Parlamentului European în România.

Competiția prevede realizarea unei campanii de promovare a unui proiect finanțat din fonduri europene și derulat în proximitatea comunității noastre.

Concursul EUROSCOLA, ediția a XI-a, antrenează echipa într-o competiție prin care elevii își vor dovedi ingeniozitatea, creativitatea, originalitatea și capacitățile de organizare pentru a promova un proiect realizat cu fonduri europene.

În etapa de documentare, echipa a depistat o serie de proiecte interesante din domenii variate: educație, sănătate, transporturi, protecție socială, mediu, sport etc.

În etapa a doua a pregătirii, ne vom limita la 2 – 3 proiecte pe care le vom aprofunda. În vederea promovării acestor proiecte, vom lua legătura cu părțile implicate, ne vom documenta atât în privința scopurilor, obiectivelor proiectelor, cât și în legătură cu rezultatele obținute.

Instrumentele și mijloacele de documentare vor include în continuare sondaje, interviuri, prezentări etc.

Echipa este formată din 24 de elevi și 2 profesori coordonatori.

Elevi participanți la competiția #EuroscolaRO2018:

1. Colibășanu Rebeca – clasa a XI-a

2. Gheorghe Emil – clasa a XI-a

3. Iancu Radu Andrei – clasa a X-a

4. Istim Mihaela – clasa a X-a

5. Ivanov Andreea – clasa a X-a

6. Luca Alecsandra – clasa a XI-a

7. Mocanu Robert – clasa a XI-a

8. Moise Rareș – clasa a XI-a

9. Murariu Alexandra – clasa a XI-a

10. Neacșu Ana – clasa a X-a

11. Necoară Ștefan – clasa a XI-a

12. Negulescu Teodor – clasa a X-a

13. Păculea Irina – clasa a X-a

14. Pălică Vlad – clasa a XI-a

15. Pănuță Sanda – clasa a X-a

16. Peșu Alexandra – clasa a XI-a

17. Pogan Thea – clasa a XI-a

18. Pop Răzvan – clasa a XI-a

19. Rusu Alexandrina – clasa a XI-a

20. Sapcaliu Maria – clasa a X-a

21. Selavărdeanu Alexandra – clasa a XI-a

22. Sorescu Maria – clasa a X-a

23. Taraburca Sergiu – clasa a X-a

24. Vișan Mihai – clasa a X-a

Profesori coordonatori #EuroscolaRO2018:

1. Vasiliu Jolán

2. Neagoe Adrian

Activitatea echipei poate fi urmărită pe Facebook, pagina Jean Monnet pentru #EuroscolaRO2018

NASA Ames Space Settlement Design Contest 2018

Felicitări elevei Ilinca Sotirescu, din clasa a VII -a  A,  pentru Premiul al II-lea – obținut la NASA Ames Space Settlement Design Contest 2018 !

NASA

Contest

This annual contest is for all students at least 13 years old from 8th to 12th grade from anywhere in the world. Individuals, small teams of two to five, and large teams of six or more are judged separately. Entries are also grouped by age/grade of the oldest contestant for judging. The age groups are 8th, 9th, 10th, 11th and 12th.

Winners

Grade 8 Second Prize

  • VILLA, Syeda F., Gaddiannaram, Hyderabad, Telangana, India (Ravindra Bharathi School-Dilsukhnagar) Individual.
  • Kuja, Sus Village, Pune, Maharashtra, India (Vidya Valley School), Small Team (tie).
  • U N I O N, Bucharest, Romania (International School of Bucharest and ”Jean Monnet” High School-Bucharest), Small Team (tie).
  • Estacion alta ARES, Palm Beach Gardens, Florida, United States (The Weiss School) and Santiago, Chile (Colegio San Adrian de Quilicura) and San Miguel, Lima, Peru (Mater Admirabilis-School for Girls) and Berlin, Germany (Kathe Kollwitz Gymnasium), Large Team (tie).
  • In Avanti, Forsyth, Missouri, United States (Forsyth Middle School), Large Team (tie).